SEO

WordPress SEO Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

wordpress-seo-nasil-yapilir

Clicksus Akademi ailesi olarak sizlere, her sektörden bir çok büyük markanın kullandığı WordPress SEO Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmelidir? Başlıklarından bahsedeceğiz.

WordPress SEO, wordpress yazılımlı web sitelerin arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için google seo kriterlerine müsait olarak url, kategori, içerik, güvenlik ve site hızı gibi faktörleri optimize etmesi ya da uygun eklentileri kullanarak optimize etmesidir.

WordPress de SEO yapmak diğer altyapılı sitelere göre daha kolay iken bazı püf noktaları da bulunmaktadır. Bu noktaları yaptığımız zaman ise sıralamalarımızda güzel sonuçlar elde edebiliriz.

wordpress-seo

WordPress Nedir?

WordPress Nedir? Sorusunu kısaca, WordPress, herhangi bir programlama bilgisine ihtiyaç duymadan, bir internet sitesi açmaya ve yönetmeye olanak sağlayan bir CMS (içerik yönetim sistemi) ‘dir diyebiliriz.

WordPress, kurulumu ve kullanımı son derece rahat, bir oldukça beklentiyi karşılayabilen ve sürekli geliştirilen bir yazılımdır. Devamlı geliştiriliyor olması ve varlıklı eklenti seçeneğine sahip olması ile, doğru kullanıldığında SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından da son aşama kuvvetli bir sistemdir.

wordpressde-seo-yapilirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Doğru Tema Kullanımı

Wordpres SEO çalışması yapmak diğer yazılım dillerine göre daha kolay ve hızlıdır. Bu aşamada hızlı ve kolay şekilde ilerlemek için SEO uyumlu tema kullanmalısınız. Peki bu temayı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  • Yapısal verilere uygun olmalı
  • Hızlı yüklenmeli
  • Responsive ve kullanıcı ara yüzlü olmalı
  • Eklentiler ile uyumlu olmalı
  • Arka planı rahat kullanılmalı

Bu maddelerin paralelinde bir tema işinizi çok rahatlatacaktır.

Search Console Kullanımı

Google hizmetlerinden faydalanmak SEO noktasında önemli bir başlıktır. Search Console kullanarak da sitenize ait, site haritası, bağlantı ve performans raporlarını inceleyerek siteniz hakkında analiz yapabilirsiniz.

site-hizi-artirma

Sitenizi Hızlandırın

Siteniz ne kadar hızlı açılırsa Google bot çok daha rahat okur. Bu noktada sitenizin hızını manuel ya da eklentilerle arttırabilirsiniz. Sitenizin hızını etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda yüksek boyutlu görseller, js ve css dosyaları oluşturur. Bunları manuel ya da eklentilerle düzenleyebilirsiniz. Örnek vereceğimiz eklentiler ise;

Sitenizin Güvenliğini Arttırın

SEO yapılan bir wordpress web siteniz için güvenliği arttırmanız gerekecek. Zira rakp sitelerin spamına saldırısına uğramak kolay olacaktır. Eklenti ile bu aşamayı gerçekleştirebilirsiniz. Örnek eklentiler ise,

SEO Eklentileri Kullanın

En önemli aşamalardan birisi SEO eklentisi kullanmaktır. Hazırladığınız içeriklerin arama sonuçlarında ilk sıralarda görmenize yardımcı olan SEO eklentileri sizlere panelden rahat düzenlemelerde sunmaktadır. Rank Math ve Yoast SEO en fazla kullanılan eklentilerdir.

Sitenize XML Ekleyin

Xml site haritanız, sayfalarınızı, içeriklerinizi, kategorileriniz gibi yapıları arama motorlarından gelen bildiren haritadır. Botların kolaylıkla sitenizi taramasına ve ilk sıralara yerleştirmesine yardımcı olur. Yoast SEO, Rank Math SEO bu eklentiler otomatik XML haritası oluşturmaktadır.

URL Düzenlemesi Yapın

Url adresleriniz Google dostu olmalıdır. Google’ın sevdiği url tipi : www.alanadiniz.com/wordpress-seo-nasil-yapilir/ gibidir. Kullanıcı alan adınızla sayfanızda ne bulacağını anlamalıdır. URL yapınız arama botlarının da sitenizi rahatça taramasına yardımcı olur.

WordPress sitenizin URL adresini SEO url düzeninde yapmak için ise, WordPress Yönetim Paneli – Ayarlar – Kalıcı Bağlantılar adımlarını izleyerek “yazı ismi” seçeneğine gelin ve URL adresinizi bu bölüme yazın.

Başlıkları Düzenleyin

H1 başlıklar, kullanıcılara ve arama motorlarına optimizasyonu için yardımcı olurlar. Anahtar kelimeleri başlıklarda kullanmak, kullanıcılara sayfamızın ne ile ilgili olduğuyla ilgili bilgi verir. Bunun devamında ise h2, h3, h4, h5, h6 başlıkları kullanmakta sayfamıza değer katar ve Google daha rahat optimize ederek, ilk sıralara çıkartır.

wordpress-seo

Görselleri Optimize Edin

WordPress SEO da görsel optimizasyonu ile görsellerin boyutlarını düşürmek fazlasıyla sayfa hızını arttırdığı gibi Google botu da rahat okur.
Görsellere alt metin eklemek, görme engelli kullanıcılar için ekran okuyucu özellikte kullanılabilmektedir. Bu şekilde içerikleri anlamakta da yardımcı oluruz.

Responsive Mobil Uyumluluğu Kontrol Edin

Kullanıcıların yüzdelik oranla masaüstünden daha fazla mobil üzerinden ziyaret yapılması sebebiyle, mobilde görünürlük, kullanıcı deneyimi, okunabilirlik gibi faktörlerde çok önemlidir. Arama motorları da bu noktada mobil anlamda kendileri çok geliştirmişlerdir. SEO noktasında mobil önceliğin de çok önemi bulunmaktadır.

Bu maddeler sayesinde WordPress SEO işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunların yanında SEO eğitimlerine katılarak bilginize bilgi katabilirsiniz.

wordpress-seo-mobil-uyumluluk

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


    SİZİ ARAYALIM

    Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz