SEO

Backlink Satın Almak Mantıklı Mıdır?

backlink-satin-almak-mantikli-midir

Web sitenizden alınan trafiğini arttırmak için yapılan backlinkler web sitenizin trafik yoğunluğu için olmazsa olmaz bir SEO stratejisidir. Backlink satın almak mantıklı mı sorusundan önce size anlatmak istediğim şeyler var.

Nedir Bu Backlink?

Backlink, web sitelerinin ücretli ve ya ücretsiz aldığı bağlantılardır. Yani başka sitelerin sizin sitelerinize yaptığı referanslardır. Bu sayede istediğiniz özel kitleyi kendi web sitenize çekebilir ve trafiğinizi arttırabilirsiniz. Bu referanslar farklı şekillerde olabilir sitenin adı, logosu, resmi ve ya sitenin sadece açık linki verilerek backlinkler yapılabilir.

Oluşturulan bu backlinkler Google tarafından taranır ve kontrol edilir. Bu sebeple yeni olan ve ispatlanmamış siteler sizin trafik akışınızı arttırmak yerine düşürebilir. Aynı şekilde aynı web sitelerin size uyguladığı art arda yapılan backlinkler sizin daha az ama daha çeşitli sitelerden aldığınız backlinkle aynı değeri görmeyebilir.

1000 tane aynı web siteden aldığınız backlink yerine 100 farklı web siteden alınan backlink web sitenizin otoritesi için daha sağlıklıdır. Uzun süreli ve kaliteli bir backlink web siteniz için trafik yoğunluğunun yanı sıra web sitenizi güven duyulan siteler arasına sokar. Backlink hakkında daha fazla bilgi almak için SEO eğitimlerine katılmanızı tavsiye ederiz.

Backlink Alma İşlemi Nasıl Gelişir?

Backlink edinmenin birden fazla yolu bulunur. Ücretsiz sitelerden yararlanabileceğiniz gibi belirli ücretler karşılığında da backlink satın alabilirsiniz. Tabi ki bunların arasından en doğru yol doğal yollarla backlink almaktan geçer. Bir site sizin ulaşımınız olmadan size backlink veriyorsa bu sizin web sitenizin daha güvenilir bir site haline geldiğinin kanıtıdır. Arama motorları gün geçtikçe backlinklere önemini arttırıyor ve bununla birlikte geçici backlinkler önemini kaybederken, kalıcı backlinkler önem kazanıyor.

Backlink Analizleri Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonunda rekabetten galip çıkmak önemlidir. Bu da beraberinde backlinklerin dikkatli analiz edilmesini de beraberinde getirir. Backlinkleri analiz ederken analiz araçları kullanılabilir. Analiz araçları özellikle web sitenize zararlı olabilecek backlinkleri denetler ve reddeder. Bu araçlara örnekler Seomoz, Ahrefs, Majestic şeklindedir. Bu araçlar nofollow ve ya Google disamow aracı sayesinde gelen zararlı backlinklerini reddetme özelliğini kullanırlar.

Backlink Analiz Araçları Nelerdir?

Ahrefs

En iyi backlink sorgulama araçlarından biridir. Ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı fiyatlandırması bulunur. Ücretsiz sürümünde 5 adet sınırlandırması vardır.

Web sitesinin toplam backlink sayılarını, backlinklerdeki dalgalanmaları, giriş ve çıkışları sizlere grafiksel olarak sunabilmektedir.

Majestic SEO

Backlink analiz araçları arasında iyilerden bir diğeri de Majestic SEO’dur. Diğer araçlara göre ayıran özelliklerinden biri referans olan siteler ve geçmişte alınan backlinkleri ayrı şekilde göstermesidir. Ayıran özelliklerden ikincisi ise web sitenize gelen backlinklerin nasıl anchor içerisinde olduğunu göstermesidir.

Backlink Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitelerinin backlink alımında kendi web sitelerinin kötü etkilenmemesi için dikkat etmesi gereken bazı önemli ve bakılması gereken şeyler vardır, bunlar:

  • Backlink alınan sitenin, anahtar kelimesindeki sıralaması
  • Mozrank değeri
  • Page Authority değeri

Sizlerle birlikte backlink nedir ve backlink ne işe yarar onları öğrendik. Bu bilgiler aşamasında backlinklerin web siteleri için ne kadar önemli olduğunu ve bir o kadar backlinklere dikkat edilmesi ve incelenmesi gerektiğini öğrenmiş olduk.

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


    SİZİ ARAYALIM

    Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz