SEO

SEO Stajyeri Olmak İçin Temel Gereklilikler Nelerdir?

seo-stajyeri-olmak

SEO stajyeri olduğunuzda birçok firma sizden bir deneyim beklemez. SEO, bilişim sisteminde de yeni bir kapı olmasından ve üniversitelerde bu konuda yeterli bilgi verilmediğinden için tecrübe beklenmemektedir.

SEO stajyeri olduğunuzda sizden birkaç beklenti vardır;

 1. SEO alanında meraklı olan
 2. Öğrenmeye açık
 3. Araştırmacı
 4. Yenilikleri takip eden
 5. Analiz yapabilen

Bu özellikler sizde varsa kolaylıkla bir SEO stajyeri olabilirsiniz. Her iş gibi SEO’yu da severek yapmanız gerekir.

SEO Stajı Nasıl Yapılır?

Çoğu firma stajyer alırken tercihen bilişim bölümlerinden, üniversite stajını yapmamış kişileri almaktadır. Bunun dışında yetiştirmek üzere SEO stajyeri arayışında olan da birçok firma vardır. SEO konusunda isteyen herkes, hangi bölümden mezun olduğu fark etmeksizin kendini geliştirebilir. Başvurduğunuz firmanın standartlarına uygun iseniz firma sizi çağıracak ve süreç hakkında bilgi verecektir. Staja başladığınızda size ilk olarak analizler ve araştırmalarda kullanacağınız bazı araçlar gösterilecektir. SEO stajı sürecinizde en çok kullanılan bazı araçları sizlerle paylaşıyoruz.

Semrush

Semrush, oldukça kapsamlı bir SEO aracıdır. Semrush üzerinden birçok SEO işi yapılabilmektedir. Web sitenizin sağlığından, anahtar kelimenizde yükselmelerinize veya rakiplerinizin durumuna ve buna bağlı olarak rakiplerinizle, kendi web sitenizi kıyaslayabilme özelliğini vermektedir. Semrush ile birçok tekniği aynı anda kullanabilirsiniz.

Google Analytics

Google Analytics, Google’ın sunduğu ücretsiz web sitesi analiz platformu olarak tanımlanabilir. Google Analytics’in verdiği hizmetler;

 • Aylık ziyaretçi sayınızı görebilme
 • Anlık olarak web sitenizin ziyaretçi sayısı
 • Ziyaretçilerin web sitenize hangi kanallar üzerinden geldiği
 • En fazla ziyaretçi çeken sayfalarınızı, içeriklerinizi tespit edebilme
 • Gelen ziyaretçilerin ortalama kaç dakika sayfa içinde vakit geçirdikleri ve ortalama kaç sayfa okudukları
 • Kullanıcıların coğrafi olarak nerelerden geldikleri
 • Pazarlama faaliyetlerinin ilerleme durumu

gibi birçok hizmete ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Google Search Console

GSC (Google Search Console), Google’ın sunduğu ücretsiz platformlardan biridir.Web site sahiplerinin internet sitelerini Google dizinine eklemelerini, dizindeki durumunu kontrol etmelerini ve optimize etmelerini sağlar.

Bu gibi birçok SEO aracını, SEO stajında veya SEO akademi eğitimlerinde öğrenebilirsiniz. Notlar almanız sizin yararınıza olacaktır.

seo-staj-ogren

SEO Stajında Neler Öğrenilir?

SEO’nun ve SEO stajında da öğreneceğiniz en temel analiz anahtar kelime analizidir. Anahtar kelime analizi ile oluşturacağınız strateji size SEO çalışmaları bazında yol göstericiniz olacaktır. Bu anahtar kelimelere ulaşırken kullanabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. Her ajansın farklı strateji platformları olabilir.

SEO çalışmaları genel anlamda iki başlık altında incelenir bunlar, site içi ve site dışı SEO olarak adlandırılırlar.

Site içi SEO çalışmaları içerik optimizasyonları, temel HTML düzenlemeleri (sayfa başlıkları, meta açıklamaları vb.) ve site yapısı olmak üzere 3 ana başlıkta incelenir.

Site dışı SEO ise adından da anlayacağınız gibi sitenizin dışında kalan çalışmaları kapsar. Arama motorları diğer sitelerden sizin sitenize verilen linkleri, sitenizin kalitesini ve site sağlığı olarak adlandırdığımız veriye bakarak SEO kalitenizi ölçer.

Daha önce de söylediğimiz gibi her ajansın farklı stratejisi olabilir fakat hepsinin kontrol listesi aynıdır.

SEO Stajyeri Ne Yapar?

Staj süresi boyunca öğreneceğiniz ve bunu takiben uygulayacağınız, içerik planlaması, içerik analizleri, rakip analizleri, hedef kitle analizleri, teknik analizler ve daha birçok analiz- optimizasyon görevleri bulunmaktadır. Bu optimizasyonlar süresince takım lideri olarak adlandırılan SEO takımının lideri ve konum olarak sizden daha üst düzeydeki insanlar bitirdiğiniz işleri kontrol edecek ve hatalarınızı size ileteceklerdir. Özellikle bu geri dönütleri dikkate almanızı öneririz.

seo-staj-sonrası

SEO Stajına Başlamadan Önce Kendimi Nasıl Hazırlayabilirim?

Staja başlamadan önce, SEO ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Örneğin “SEO nedir?”, “Nasıl SEO yapılır?” gibi araştırmalar yapabilirsiniz. Özellikle staja başlamadan önce arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmenizde fayda var. Eğer kendinize iyi bir altyapı kurmak istiyorsanız da SEO kursu alabilirsiniz. Buradan öğrendiğiniz bilgiler staj bilgilerinizle birlikte pekişecek ve SEO konusunda kendinizi daha fazla geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

SEO Stajı Sonrası Neler Yapmalıyım?

SEO sektörü, kendini sürekli geliştirdiği için yeniliklerden haberdar olabileceğiniz bir kaynak bulmalısınız. Ayrıca öğrendiklerinizi unutmamanız ve uygulamada kalmanız için de bir web sitesi edinebilirsiniz. Siteniz üzerinde değişiklikler yaparak kendinizi sektörde aktif tutabilirsiniz.

Odaklanmanız gereken bazı temel noktalar bulunmaktadır;

 • Hedef kitlenizin ne aradığı, neye ihtiyaç duyduğu ve onları neyin cezbettiği,
 • Hem kullanıcıların hem de arama motoru örümceklerinin web sitesi deneyimini en üst noktaya çıkarmak,
 • Ve her zaman kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olmak.

Bu maddelere dikkat ederseniz staj sonrası ve hatta stajdayken dahi iş bulabilirsiniz.

Bol kullanıcılı web siteleriniz olsun! İyi stajlar!

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


  SİZİ ARAYALIM

  Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz