SEO

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

e-ticarete-nasil-baslanir

İnsanların diledikleri yerden satın almak istedikleri ürünlere ulaşabilme arzusu, tüm işletmelerin dijitale yönelmesine ve ticaretin dijital ortamdan gerçekleşmesine ön ayak oldu. Dijital dünyanın getirilerinden biri olan çevrimiçi ürün tedariki, ticareti sürdürülebilir hale getirmek ve global kitleye hitap ederek kazanç sağlamak için üreticiden tüketiciye tüm insanların ilgi odağı olmuş durumda. İster sıfırdan bir işletme açın ister var olan fiziksel işletmenizi dijitale taşıyın, online mağaza kurmak ve e-ticaret girişiminizi başlatmak için tamamlamanız gereken adımlar vardır.

E-Ticarete Nasıl Başlanır?

Teknolojinin devamlı olarak gelişmesi ve gelen yeniliklerle beraber e-ticaret sektörü de gelişim göstermeye devam ediyor. İnternetten satış yapmak istiyorsanız öncelikle internet ticareti kurallarını bilmeniz gerekir.

E-ticarete attığınız ilk adımda yapmanız gereken ürün araştırması yapmak. Peki nedir bu ürün araştırması yapmak? Gelin birlikte inceleyelim.

Satışını Yapacağınız Ürüne Karar Verin

E-ticarette satışını yapacağınız, insanlara sunmak istediğiniz ürün büyük bir önem taşıyor. Satacak bir ürün bulabilmek için hem yurt içi hem de yurt dışı pazarına göz atmak ve iyi bir analiz yapabilmek e-ticarette işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Etkili bir ürün bulabilmek için tüketicinin nelerden hoşlandığını ve nelere ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Pazarlama Stratejinizi Belirleyin

İkinci adım, bir pazarlama planı oluşturmak ve bu plan üzerinden yola çıkmaktır. Rakip analizi yapmak, hedef kitleyi araştırmak, ürünlere uygun bir reklam stratejisi belirlemek ve satışa başlamadan önce yöneldiğiniz sektöre hâkim olmanız e-ticarette kontrollü ilerlemenize fayda sağlar. Pazar araştırması yapmalı, e-ticaret bütçenizi belirlemeli, hitap etmek istediğiniz müşteri kitlesini net olarak kararlaştırarak yola çıkmalısınız. Çalışmak istediğiniz, sık kullanılan e-ticaret modeline karar vermelisiniz. (B2B, B2C, C2C) Bu iş modelleriyle ilgili detaylar için E-ticaret nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Bunlara ek olarak, ürün ve tedarik zinciri kurmalı, vergi mükellefi olmalı, online satış sitesi kurmalı ya da online pazaryerine açılmalısınız.

Tedarikçi (Dropshipping) ile Anlaşma Sağlamak

Hızlı bir şekilde e-ticaret üzerinden satış yapmak istiyorsanız, tedarikçi ile anlaşarak stok sistemi kurmadan bir iş geliştirebilirsiniz. Tedarikçi üzerinden satış gerçekleştirmek, herhangi bir envanteri stoklamadan, yönetmeden ve göndermek zorunda kalmadan ürünleri satmanıza olanak tanıyan kontrolü, kolay bir perakende iş modelidir. Stoksuz satış gerçekleştirmek ön maliyetleri minimuma indirmenin yanı sıra, siparişi tamamlama kolaylığı ve envanter yönetimi gibi kolaylıklar da sağlar. Böylece tüketiciden bir sipariş aldığınızda yapmanız gereken tek şey sipariş bilgilerini satış tedarikçisine iletmek olur.

Mağazanıza Bir İsim Vermek

Satışını yapacağınız ürüne karar vermek, pazarlama stratejinizi belirlemek, bu ürünü nasıl tedarik edeceğinizi netleştirmek gibi temel satış gerekliliklerini tamamladıktan sonra işletmenize akılda kalıcı ve e-ticarette sizi yansıtacak bir isim yaratmanız gerekir. Bu aşamada satışını yapacağınız ürün, yöneldiğiniz sektör, değerleriniz ve markanızı benzersiz kılacak unsurlarla ilgili kelimeler üzerinden ilerleyebilirsiniz. İşletme adı seçiminizi SEO ile uyumlu olarak belirlemeniz yararlı olacaktır. Online alışveriş yapan tüketicilerin kullandığı terimlerle ilgili bir çevrimiçi arama trendleri araştırması yapabilirsiniz.

Satış Kanalı Belirlemek

Ürünün arka planına dair her şeyi tamamladıktan sonra e-ticaret piyasasına giriş yapmanız için öncelikle satış kanalını belirlemeniz gerekir. Belirleyeceğiniz satış kanalı için e-ticarette bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklerden en popüler olanları ise e-ticaret web sitesi ve online pazaryerleri. Kendi e-ticaret web sitenizi kurarak satışlara bu site üzerinden başlayabilirsiniz. Ürünlerin satış potansiyelinden emin olduktan sonra kendi web sitenize geçmek istiyorsanız yapmanız gereken online pazaryerlerine yönelerek satışını yaptığınız ürüne uygun bir platform bulmaktır. Bu noktada hangi platform üzerinden satış gerçekleştirmek istediğinize karar verin. E-ticaret platformu seçerken dikkate almanız gereken faktörlerden bazıları, fiyatlandırma paketleri, ticaret araçları, tasarım yetenekleri ve mobil görünüm optimizasyonudur.

E-ticaret yaparken hitap ettiğiniz kitleye hâkim olmak platformu seçmenizde size yardımcı olacak faktörlerden biridir. Ürünlerinizi aktarmak istediğiniz tüketici kitlesine uygun bir platform, e-ticarette öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Marka Stratejisi Oluşturmak

Güçlü bir e-ticaret marka kimliği oluşturarak mağazanızı online platformlarda öne çıkarıp, akılda kalıcı hale getirebilirsiniz. Tüketicide marka bilinci oluşturmak, işletmenizin adı, logosu, renk seçenekleri ve ses tonuna kadar detaycı faktörleri içerir. Marka kimliğiniz, hedef kitlenizin kimler olduğu, hangi sektörün içinde yer aldığınız ve şirket türünüz birbiri içinde bağ kurmalıdır. Sosyal medya reklamları, internet sitesi, e-postalar, faturalar, satış yaptığınız ürünün paketlemesi, nakliye materyalleri ve pazarlama kampanyalarını kurgularken marka stilinizi ve logonuzu kullanmaya özen gösterin. Etkili bir marka kimliğine sahip olmak, tüketiciye vereceğiniz güveni artırmada etkili olacaktır.

Sitenizi Satış Odaklı ve Kitleye Hitap Edecek Şekilde Tasarlamak

Fiziksel mağazanızda vitrin süslemek gibi web sitenizi de süslemeniz gerekmektedir.  Sitenizin renklerinin, görselliğinin ve tasarımından ziyade önemli olan tüketiciye kolaylık sağlayacak şekilde optimize edilmesidir. Kalite standartlarını karşılayan, işlevsel ve donanımlı tasarlanmış e-ticaret siteleri ile dijital ortamda yükselmek mümkün oluyor. Ne sattığınız net anlaşıldığı, kolay gezilen ve kolay ödeme sistemine sahip bir online mağaza oluşturmaya özen göstermeniz, markanız adına fayda sağlayacaktır. E-ticaret mağazanızda ulaşılabilir olun. Tüketicinin size ulaşabileceği bir mail adresi ve telefon numarası ekleyin. Gerekirse müşterilerin sorularını yanıtlayabileceğiniz bir destek hattı da kurabilirsiniz.

Pazarlama Kampanyaları Hazırlamak

Sosyal medya platformlarında online mağazanız için bir işletme hesabı oluşturarak web sitesi bağlantısı, konum, iletişim bilgileri gibi tüketici güvenliğini kazanacak bilgileri profilinizde güncellemek oldukça önemlidir. E-ticaret web sitenize, sosyal medya hesaplarınızdan doğrudan bağlantıyla ulaşılabilmesi aynı zamanda sosyal medya sayfanızdan alışveriş yapılabilmesine de yardımcı olur. Ücretsiz yada ücretli pazarlama ve tanıtım stratejileri ile hedef kitlenizi online mağazanıza yöneltebilirsiniz. Dijital dünyanın getirilerinden olan sosyal medya, internet reklamcılığı, e-posta ve içerik pazarlamacılığı gibi alanlardan faydalanarak e-ticaret girişiminizi görünür bir hale getirerek satışınızı artırabilirsiniz.

E-Ticaret Şirketi Kurmak Zorunlu Mu?

E-ticaret yapabilmek için vergi mükellefi olmalısınız yani şirket statüsünde olmanız gerekir. Yaptığınız satışlar için fatura kesmelisiniz aynı zamanda pazaryerine açılmak, tedarikçi ile anlaşma sağlamak ve kargo anlaşması yapmak için şirket kimliği zorunludur. Ayrıca şirket kimliğine sahip olmak, tüketici güveni ve sürekliliği için oldukça büyük bir etkiye sahiptir.  Şahıs veya ortaklık içeren şirket yapısını belirleyerek bir iş kurmanın yasal yönlerini tamamlayın. E-ticaret mağazanızla ilgili lisans ve izin için gerekli resmi kurum ve başvuru süreçlerini tamamladıktan sonra küresel pazara açılabilirsiniz.

Başarılı bir e-ticaret için, plan yapın ve bu plan üzerinden kontrollü ilerleyin, şahıs veya sermaye şirketi kurun, kullanımı kolay, etkileyici ve markanızı yansıtacak web sitesi tasarlayın, ulaşılabilir olun, kampanyalar yapın ve sosyal medyanın gücünü kullanın.

https://www.entrepreneur.com/article/354350

https://www.ecommerceceo.com/start-ecommerce-business/

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


    SİZİ ARAYALIM

    Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz