SEO

SEO Yaptırmanın Maliyeti Nedir? – 2023

seo-yaptirmanin-maliyeti

SEO süreci zahmetli ve sabır gerektiren bir süreç olarak bilinir. Alınan SEO hizmeti ne kadar doğru strateji ile tasarlanmış ve uzun soluklu olursa, etkileri o kadar pozitif olur. Çoğu işletme, e-ticaretle satış yapıp gelir artırmak, bilinilirliğini artırmak gibi amaçlarla SEO yaptırmaktadır.

SEO Yapılırken Faydalanılan Bazı Araçlar

Semrush, kapsamlı bir SEO aracıdır. Site sağlığından tutun, anahtar kelime analizlerini takip edebilmenize yarayan kapsamlı bir araçtır. Ücretli bir araç olduğu için SEO yaptırırken bu da giderler arasında yer alacaktır.

ScreamingFrog, özellikle teknik analizlerde işe yarayan, tam kapsamlı analizler sağlayan bir araçtır. ScearimgFrog çalışırken lisansa ihtiyaç duyduğu için ücretli bir araçtır.

Ahrefs de ücretli bir SEO analiz aracıdır. Farklı kategorilerde, farklı analizler yaparak domain otoritenizin artmasına yardımcı olmaktadır.
Bunlar dışında ücretsiz, Google’ın sunduğu Google Analytics ve Google Search Console gibi araçlar bulunmaktadır. Bunlarla web sitenizin ilerlemesini kontrol edebilirsiniz. Ancak bütünsel analizler için yeterli değillerdir.

SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

Profesyonel SEO çalışması on-page (site içi) ve off-page (site dışı) SEO olmak üzere iki başlık altında incelenirler.

Site içi SEO (on page SEO) internet dünyasında bulunan ve yayın yapan her web sitesinin, organik olarak trafik çekmesini sağlayan optimizasyonlardır. Site içi SEO çalışmaları, web sitelerinin arama motorlarına uygun olmasını sağlayarak, aratmalarda web sitesinin üst sıralarda çıkmasını sağlar. Bu sayede web sitesi aratmalarda, rahatlıkla kullanıcı çekebilmektedir.

  • Site içi SEO (on-page SEO) Neleri Kapsar?

Site içi SEO çalışmaları, site hızını yavaşlatan faktörleri ortadan kaldırma, site içinde bulunan resimlerin boyutlandırılması, sayfa başlıklarını ve başlıkların hiyerarşisini ayarlama, meta açıklamalarının yazılması ve hatalarının düzenlenmesi, URL yapılarının anlamlı ve okunabilir yapılması, site içi yönlendirmelerin yapılması gibi birçok alt başlığı barındıran bir optimizasyon çeşididir.

  • Site Dışı (off-page) SEO Nedir?

Site dışı SEO çalışmaları, web siteniz haricinde yapılan tüm çalışmaları kapsar. Yapılan backlink çalışmaları da SEO maliyeti olarak sayıldığı için, backlink çalışmaları da SEO maliyetini artırmaktadır. Sayfa dışı SEO oldukça önemlidir. Sayfa dışı SEO sayesinde, arama motoru botları sayfanızın güvenilirliğini, otoritesini belirlemektedir.

  • Site dışı (off-page) SEO Neleri Kapsar?

Backlinkler, konuk yazarların bulunması, sosyal ağlarda paylaşılan içerikler örnek olarak gösterebilirler.
Backlink alımlarında, backlink otoritesi de önemlidir. kötü otoriteye sahip bir backlink sitenize yarardan çok zarar getirecektir.

  • Bölgesel SEO Nedir?

Bölgesel SEO ya da diğer adıyla Lokal SEO, işletmenizin bulunduğu bölgede yapılan ve işletmeniz ile alakalı olan aramalarda ilk sıralarda çıkmanızı sağlayan çalışmalardır. Örnekle açıklamak gerekirse; sizin Şişli’de bir butiğiniz var ve bu butiğinizde de çiçekli elbise satmaktasınız. Şişli konumunda veya çevre konumlarında bulunan bir kişi, SEO’su güzel yapılmış bir web siteniz var ise “çiçekli elbise” aramasında size rahatlıkla ulaşabilir. Etkili yapılan bölgesel SEO çalışması, kısa süre içinde etki göstermektedir. Yapılan bölgesel SEO çalışması içinde bulunduğunuz bölgede, rakiplerinize oranla kara geçmenizi ve ilk tercih olmanızı sağlayabilir.

  • Bölgesel SEO (Local SEO) Neleri Kapsar?

Sitenin doğal akışı bozulmadan verdiğiniz hizmet ve bölge adınız site içine yedirilir. Resimler üzerinden de bulunulabilirliğinizi sağlamak için alt metinler düzenlenir, Google haritalar kayıtlarınızda kolay bulunabiliyor musunuz, sorgulanır ve müşteri yorumlarınız gözden geçirilir. Bu çalışmalar sayesinde bölgesel olarak işletmenin yükselmesi sağlanmaktadır. Tabi genel alınan bir SEO hizmeti, aynı zamanda bölgesel SEO’da da destek sağlamaktadır.

butce-olmadan-seo

Bütçe Olmadan SEO Yapılabilir Mi?

Siteniz üzerindeki çalışmaları ücretsiz olarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bu konu hakkında bilginiz yoksa alacağınız SEO eğitimleri sayesinde kendi SEO çalışmalalarınızı yapabilirsiniz. Daha profesyonel çözümler, sonuçlar için profesyonel bir SEO ajansı ile de çalışmayı tercih edebilirsiniz.

SEO çalışması ekiple yapılan bir iştir. Tek başınıza yapacağınız çalışmalarda başarıya ulaşmanız biraz daha meşakkatli olabilir.

SEO Fiyatları Ne Kadardır?

2023 SEO hizmeti fiyatları genellikle verilen hizmet saatine, site yaşına, içerik kalitelerine ve sahip olduğu backlinklere göre değişiklik göstermektedir. Yani siteniz ne kadar eskiyse ve kalıplaşmış yapısı varsa, değiştirilecek ne kadar çok içerik varsa fiyatlar da o kadar artış göstermektedir.

Aynı zamanda Akademi Clicks’us tarafından verilen SEO eğitimlerine katılarak SEO bilginizi geliştirebilirsiniz.

Bol kullanıcılı web siteleriniz olsun!

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


    SİZİ ARAYALIM

    Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz