SEO

Uygulamalı SEO Eğitimi

uygulamalc seo esitimi

Uygulamalı SEO eğitimi, birden fazla çeşidi bulunan; adından da anlaşılacağı üzere SEO eğitimi sonrası web sitelerinin daha yüksek sıralarda çıkmasını sağlayan geliştirici bir eğitimdir. Uygulamalı SEO eğitimlerini tanımadan önce SEO’nun ve SEO eğitiminin ne demek olduğunu kısaca açıklamak gerekmektedir. Sonrasında uygulamalı SEO eğitiminin ne olduğundan daha rahat anlamlandırabileceğiz.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak İngilizceden çevirebileceğimiz birden fazla alanı olan ve web sitelerinin Google sıralamalarında daha yüksek sıralarda yer almasını sağlayan geliştirmelerin bütünü olarak adlandırabiliriz. SEO, bir süreçtir. Anlık geliştirmelerle etki alınabileceği gibi yapılan geliştirmelerin zamanla meyve vermesi de beklenmektedir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, birden fazla farklı geliştirmeyle yapılabilir. Bunu en basit şekilde ayırmamız gerekirse On-Page ve Off-Page SEO çalışmaları olarak iki temel bölüme ayırabiliriz. On-Page SEO çalışmaları web sitelerinin Google sıralamalarında (SERP) daha üst sıralarda yer alması için yapılan tüm geliştirmelere verilen isimdir. Off-Page SEO ise web sitelerine dış kaynaklardan sağlanan katkı olarak özetlenebilir.

On-page SEO çalışmalarına örnek vermek gerekirse title ve meta etiketlerinde yapılan geliştirmeler, site performansı için yapılan teknik değişiklikler veya başlık etiketlerinin doğru hiyerarşik düzene göre düzenlenmesinden bahsedebiliriz. Off-Page SEO çalışmalarına ise otorite skoru daha yüksek olan web sitelerinden backlink kazanımlarını örnek olarak verebiliriz.

seo-egitimi

SEO Eğitimi Nedir?

SEO Eğitimi, web sitelerini daha yüksek sıralara çıkarmak isteyen profesyonel ya da acemi her kullanıcının yararlanabileceği bir eğitimdir. SEO eğitimi ile yapılan teknik ve mantıksal değişikliklerle web sitelerinin nasıl daha iyi performans gösterdiklerini gözlemlenebilmektedir. Ayrıca SEO eğitiminin birden fazla seçeneği olduğu için ihtiyacınıza yönelik eğitimi de rahatça ulaşabilirsiniz.

SEO Eğitiminin içerisinde yukarıdaki ‘SEO Nasıl Yapılır’ başlığından da bahsettiğimiz SEO yapılırken uygulanan geliştirmeler öğrencilere adım adım aktarılmaktadır. SEO eğitiminin içerisinde basitten zora göre derecelendirilmiş; aynı zamanda uygulanırken birbirleri aralarındaki bağlantıda göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir müfredat uygulanmaktadır.

Bu eğitim neticesinde elde edilen bilgilerle site performanslarında gözle görülür değişiklikler fark edebilirsiniz. Bu iyi yöndeki geliştirmeler Google’ında dikkatini çekecek ve geliştirmenin uygulandığı web sitesini SERP’de daha yukarıda listeleyecektir.

SEO Eğitiminde Sadece Google Mı Anlatılır?

SEO eğitiminde sadece Google anlatılmaz. SEO, internetin patronu Google’ın beklediği geliştirmelere yönelik uygulansa da verilen eğitimlerde sadece Google anlatılmamaktadır. SEO’da bir pazarlama olduğu için pazarlama basamaklarından da bahsedilmektedir. Ayrıca kullanıcı deneyimine önem verdiği için de kullanıcıların bekledikleri ve isteyebilecekleri geliştirmeleri de ön görerek hayata geçirmektedir. Yani özetlemek gerekirse SEO eğitimlerinde sadece Google anlatılmaz ama yapılan tüm geliştirmeler Google için yapılıyor dense de yanlış olmamaktadır.

sertifikali-seo-egitimi 

Uygulamalı SEO Eğitimi Nedir?

Uygulamalı SEO Eğitimi ise SEO için gerekli tüm geliştirmeleri bir örnek olay üzerinden eğitimi alan öğrencilere uygulanmasıyla gerçekleşmektedir. SEO gibi anlık ve süreç çözümleri sunan optimizasyonlarda uygulama öğrenmenin bir numaralı adımıdır. Bu yüzden SEO eğitimi alan kullanıcıların bu eğitimleri uygulamalı almaları onlar için daha doğru seçenek olacaktır. Peki uygulamalı SEO eğitimi nasıl gerçekleşmektedir.

Uygulamalı SEO eğitimi bir örnek verilmesi gerekirse; eğitime katılan öğrencilerin her birine bir domain adresi alınarak bu domain adresi üzerinden adım adım işlemler uygulanarak gerçeklemektedir. Yapılan işlemlerin hangilerinin olduğunu gözlemlemek isterseniz müfredatımıza göz atabilirsiniz.

Bu uygulamalı geliştirme adımlarından biraz bahsetmek gerekirse; domain adresilerinin Google’a kayıtları sağlanmaktadır ve olmazsa olmaz Google Search Console ve Google Analytics kayıtları yapılmaktadır. Sonra SEO derslerinde anlatılan ve bir sayfanın ihtiyaç duyduğu bazı gereksinimler karşılanmaktadır. Bu gereksinimlerin karşılanmasından sonra girilen içerik doğru hiyerarşik başlık etiketlerine göre düzenlenip; içerik özgünlük ve anahtar kelime yoğunluğu kontrolüne sokulmalıdır. Bu kontrolden başarılı olarak geçen içerikler doğru tanıtım etiketleri kullanılarak (title ve meta) Google’da index alması sağlanacaktır.

Doğru uygulanmış adımlar ve yapılan doğru stratejilerin ardından web sitelerine Off-Page anlamda da nasıl çalışma yapıldığı göstermek için free ya da ücretli (doğru ve doğal olması çok önemli) backlink çalışması gerçekleştirilip öğrencilerin soruları ve eksikler yanıtlanacaktır.

Uygulamalı SEO eğitimleri, diğer SEO eğitimlerine göre teoride kalmadığı ve uygulamalı örneklerle desteklendiği için daha verimlidir. SEO eğitimi sonrası alınan başarı oranından daha yüksek bir başarı oranı yakalanacaktır. Uygulanan her adıma şahit olunduğu için de her ihtiyacın farklı olan çözümleri de uygulanırken gözlemlenebilecektir.

Uygulamalı SEO Eğitimi Sertifikası

Uygulamalı SEO eğitimi sertifikası, diğer uygulamalı olmayan SEO eğitimlerinin sertifikasından daha değerli ve iş görürdür. Çünkü uygulamalı eğitimdeki başarı oranı ve uygulamasız SEO eğitimindeki başarı oranı eşitse; optimizasyonların yapılarak öğrenmesi daha verimli bir öğrenme sunacaktır. Clicks’us Akademi bünyesinde verilen uygulamalı SEO eğitimde sertifika verilip verilmediğini öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


    SİZİ ARAYALIM

    Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz