Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
SEO

SEO ile SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

seo-ile-sem-arasindaki-farklar

SEO ile SEM dijital pazarlama alanında çokça geçen kavramlardan biridir. İki kavram zaman zaman birbirleriyle karıştırılabiliyor. Sizlere SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile SEM (Arama Motoru Pazarlaması) arasındaki farklardan bahsetmeden önce SEO ve SEM kavramlarının anlamlarından bahsedelim.

SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına da gelen SEO, web sitelerinin stratejiler ile geliştirilerek arama sonucunda üst sıralara çıkmasını sağlar ve sonucunda web sitelerinin trafik ortalamasını olumlu yönde etkiler. Web sitesinin insanların gözünden daha şık ve güzel gözükmesi ve web sitesinin anahtar kelimelerine kadar araştırma ve analiz bölümleri SEO bölümlerini kapsar.

SEM Nedir?

Arama motoru pazarlaması ve ya arama motoru reklamcılığı anlamına da gelen SEM, arama motorları üzerinde arama yapıldığında üst tarafta gözüken reklamın tanımıdır. Arama motoru optimizasyonunun aksine ücret alarak web sitenizin görünür olmasında yardımcı olur. Arama motoru pazarlaması için en çok kullanılan araç ise Google ADS’dir.

seo-sem-arasindaki-farklar-benzerlikler

SEO ile SEM Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

  • Her iki yöntemde trafik yoğunluğunuzu anahtar kelime yardımı ile sitenizin görünmesine yardımcı olur.
  • Her iki strateji için de web sitesinin hedef kitlesinin belli olması gerekir.
  • Her iki strateji için de anahtar kelime araştırması önemlidir.
  • İki strateji için de uzun vadede başarıları arttırmak için sürekli izleme ve ince ayarlamalar önemlidir.

SEO ile SEM Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • SEO ile SEM arasındaki en büyük fark ücrettir. SEM belirli ücretler karşılığında web sitenizin anlık yükselmesini sağlarken, SEO içerik üretim maliyeti haricinde ücretsiz yapılabilmektedir.
  • SEO ile SEM arasındaki farklardan bir diğeri de zaman farkıdır. SEM sonuçları daha hızlı bir şekilde belli eder ve sonucu hızlı alırsınız. SEO ise daha uzun süreli ve adım adım ilerleyen bir stratejidir.
  • SEO ile SEM arasındaki bir diğer fark ise doğallıktır. Arama motoru pazarlaması (SEM) doğallığa önem vermez, ücretli strateji türü olduğu için öncelikli amacı hızlı sonuç almaktır. SEO ise daha doğallık öncelikli ve organik trafiği önemseyen bir strateji türüdür.
  • SEO kullanıcı gözlemlerine ve deneyimlerine önem verir, SEM ise bu konuda farklıdır ve hedef daha ticaridir.

Her iki arama motoru stratejisini de inceledik, arasındaki farkları ve benzerlikleri öğrendik. İki arama motoru stratejide de kendine has teknikleri ve kendine has kitlesi bulunmaktadır.

Yazar

Demet

Sektöre 2017 yılında WordPress Specialist olarak başladı. Serüveninde bir çok alanda eğitim alarak devam etti. Clicksus ailesine 1,5 yıl önce katıldı. WordPress developer olarak başladığı ajansımızda eğitimlerinden sonra, dijital pazarlama uzmanı olarak devam etmektedir. Organizasyon ve pazarlama sektöründeki başarılarına Clicksus Akademi bünyesinde devam edecektir.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM