SEO

SEO Hizmeti Vererek Döviz Kazanılır Mı?

seo-hizmeti-verilerek-doviz-kazanilir-mi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) işi aktif veya pasif gelir kaynağı olarak güzel bir fırsattır. Tabii bu fırsatı aktifleştirmek tamamen size kalmış bir durumdur. SEO hizmeti verirken, bu hizmeti vermek için gerekli yetkinliklere, alt yapıya sahip misiniz bunu sorgulamalısınız. SEO hizmeti vermek konusunda tereddütleriniz bulunuyorsa SEO eğitimi alarak bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

Genel anlamda bakıldığında SEO hizmeti uluslararası bir hizmettir, interneti olan her ülkede SEO hizmeti geçerlidir. Arama motorları algoritmalarını evrensel olarak tasarlamaktadır. Yani SEO hizmeti vererek döviz kazanabilmek mümkündür.

SEO Hizmeti ile Para Nasıl Kazanılır?

Online dünyada para kazanmanın birçok yolu bulunur. E-ticaretle ilgilenebilir, e-kitap satabilir veya web sitesi kurup, büyütebilirsiniz. Bunların her biri para kazanmak için bir başlangıçtır ve SEO burada devreye girmektedir.

Ulaşılmak istenen kitleyi çekmek, web sitenizi büyütmek, geliştirmek, potansiyel müşterileri çekme gibi stratejik durumları SEO sağlamaktadır. SEO’yu bir hizmet olarak sunarsanız iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki yaptığınız optimizasyonun kalitesine göre de alacağınız gelir değişecektir. SEO hizmetini yurt dışında yapıp, döviz elde etmek istiyorsanız tecrübelerinizi ve yabancı dilinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın.

SEO Hizmeti Vererek Nasıl Döviz Kazanılır?

SEO hizmeti vererek döviz kazanmak mümkündür. Arama motorları her web sitesine aynı yaklaşmaktadır. Belirli standartlar doğrultusunda kendinizi eğitirseniz ve geliştirirseniz yurt dışına çalışmanız mümkün.

Edineceğiniz müşteriler ile iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Ayrıca tecrübelerinizi müşterileriniz görmek isteyecektir. Özgeçmişinizin güçlü, yabancı dilinizin de iyi olması gerektiğini unutmayın.

SEO hizmetinde kendinizi yeterli hissediyorsanız ve yabancı dilinizin de yeterli olduğunu düşünüyorsanız freelance işlere göz gezebilirsiniz. Upwork, Fiverr gibi platformlardan rahatlıkla döviz kazanabileceğiniz iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

seo-doviz-kazanilir-mi

Yurtdışına SEO Hizmeti Vermeden Önce Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

İyi bir SEO hizmeti vermek için her web sitesi için farklı stratejik planlarınızın olması gerektiğini unutmayın. Yaptığınız her planlamada müşterinizle iletişim halinde olmalısınız.  Genel olarak bu planlamanın olmazsa olmazları bulunmaktadır. Bunlar;

 • Anahtar kelime analizi

Anahtar kelime araştırması ile kullanıcılara ve arama motoru botlarına aratılan kelime ile ilgili içeriğe sahip olduğunuzu gösterebilirsiniz. Anahtar kelime hacminiz içerik kelime sayısına göre % 1-2.5 arası olmalıdır.

 • Hreflang Etiketlerinin doğru kullanımına dikkat etmek

Hreflang etiketi, web sitenizin dilini arama motorlarına tanıtmak için kullanılır. Yurtdışı bazlı işlerde özellikle href etiketinin kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Sayfa içi optimizasyonları

Sayfa içi arama motoru optimizasyonlarında, web siteniz için en başta hazırladığınız stratejik planlar devreye girmektedir. Müşteriye bu planları iletmeli ve aynı zamanda web sitesinde yaptığınız optimizasyonları belgeleyerek raporlamalısınız.

 • Backlink optimizasyonları

Sayfanıza alacağınız backlinkler sayesinde sayfanızın domain otoritesini artırabilirsiniz. Aynı zamanda aranmalarda üst sıralara çıkmanıza yardımcı olabilir. Backlink alımları ücretli olabileceği için alınan backlinklerin müşteri tarafına iletilmesi gerekir.

 • Kullanıcı deneyimi (UX) analizleri

Kullanıcıların web sitenizde geçirdikleri aktif zaman, tıklamaları ve çıkma oranları baz alınarak yapılan bir analizdir. Optimizasyonlara başlamadan önce müşterinize başlangıç analizi ve aylık analizleri göndermenizi öneririz.

 • Web sitesinin arama motoru ve kullanıcı dostu olması

Web sitenizde spam backlinkler olmaması ya da sizin spam backlink vermemeniz, sitenizin kolay ulaşılabilir ve kullanılabilir menülerinin olması önemli durumlardır. Bu sayede arama motoru botları ve kullanıcı deneyimi de artacağı için sitenizin sağlığı artacaktır. Site sağlık durumunu optimizasyonlara başlamadan önce müşteri tarafına iletmeniz önerilir.

 • Güvenilir ve kaliteli bağlantılara sahip olmak

SEO her zaman kendini geliştiren ve yenileyen bir sektördür. Eğer SEO’ya yeni başlıyorsanız öncelikli olarak eğitim almanızı tavsiye ederiz. Akademi eğitimleri SEO’da sıfırdan uzmanlığa yetiştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Yeniliklere açık olmalı ve yenilikleri her zaman takip etmeniz gerektiğini unutmayın.

Örnek Yurtdışı SEO İlanları

seo-doviz-kazandirir-miseo-doviz-kazandirir-mi

İş Tanımı

Uluslararası SEO takımımıza, freelance çalışacak Teknik SEO Uzmanı arıyoruz.

Rol:

 • Mevcut müşterilerin SEO denetimini yapmak ve KPI raporlarına göre strateji oluşturmak
 • Müşter ihtiyaçlarını anlayarak SEO tabanlı güncellemeler yapmak ve yapılan yeniliklerin sektör içinde özel olması
 • Sayfa-içi SEO stratejilerinin hepsini optimize edebilmek
 • Teknik önerileri müşterilere raporlama
 • İçerik ve sayfa dışı SEO stratejilerini iletmek
 • Düzenli müşteri raporlarını iletme

Gereksinimler:

 • Teknik SEO araçlarını en iyi şekilde bilen, trendleri ve sektördeki gelişmeleri takip eden
 • Daha öncesinde teknik SEO’da organik büyüme sağlamış ve sektörde farklı web siteleriyle çalışmış olan
 • Müşterilerin backlink profillerini kontrol etme ve buna bağlı olarak fırsata dayalı farklı stratejiler geliştirebilen
 • Mobil öncelikli SEO ve AMP hakkında bilgi sahibi olan
 • Taranabilirlik ve indeksleme sorunları dahil olmak üzere potansiyel SEO tehditlerini tespit edebilme, anahtar kelime araştırması yapan ve rakip analizi yapma becerisi olan
 • Gerektiğinde ASO desteği verebilecek
 • CRO/UX deneyimi olan (zorunlu değil fakat tercihen)
 • HTML ve kodlama deneyimi olan (zorunlu değil ama tercihen)

Faydaları:

 • Uzun vadeli işbirliği
 • Saatlik ücretlendirme
 • Büyüyen ve uluslararası olan bir SEO takımıyla çalışabilme
 • CMS üzerinden kaynak ve kılavuzlara erişim sağlama

Size Sunduklarımız:

 • Hoş Geldin

Bizimle geçecek ilk gününün unutulmaz olmasını istiyoruz. Bizim ürünlerimizle dolu bir çanta ve kariyerinize en aktif şekilde başlayabileceğiniz bir indüksiyon planını sizlerle paylaşıyoruz.

  Öğrenme ve Gelişme

Tam potansiyelinize ulaşmanıza yardımcı olacak özel eğitim programları ve uzman atölyelerle gelişiminizi desteklemeye kararlıyız!

 • Faydalar

Tatil ödenekleri, emeklilik planları, özel sağlık sigortası, hayat sigortası, ev aletleri için özel ödenekler ve daha fazlası.

 • Esneklik

Sağlığınız bizim önceliğimizdir. 7/24 psikolojik danışmanlık desteği, düzenli check-up desteği sunuyoruz ve sağlıklı atıştırmalıklar gönderiyoruz.

 • Kültür

Ofis içinde ve dışında düzenli sosyal etkinliklerle canlı, enerjik ve uluslararası bir ekibin parçası olun!

Bol kullanıcılı, bol trafikli web siteleriniz olsun!

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


  SİZİ ARAYALIM

  Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz