SEO

Ticimax SEO Nasıl Yapılır? Pratik E-Ticaret SEO Ayarları!

ticimax-seo-nasil-yapilir

Ticimax birçok rakibine kıyasla çok daha gelişmiş SEO Ayarları sunuyor. Oldukça basit tasarlanan Ticimax SEO Ayarları ile internet sitenizde satışını yaptığınız ürün kategorileri, ürün ve içeriklerinizi pratik bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ticimax tasarladığı arayüz ile daha önce deneyimi olmayan kişilerin bile basitçe düzenlemeler yapabilmesini sağlıyor. Ticimax SEO Ayarları rehberine içeriğin devamını okuyarak erişebilirsiniz.

Ticimax SEO Ayarları

ticimax seo ayarları
ticimax seo ayarları

Siteadi.com/admin bağlantısıyla internet sitenizin yönetim paneline giriş yaptıktan sonra karşımıza birçok üst menü çıkıyor. Bu üst menü’de listelenen SEO başlığı altında birçok düzenleme yapabilirsiniz.

META DESCRIPTION (META AÇIKLAMASI) NEDİR? NASIL YAZILIR?

Ticimax Kategori SEO’su Nasıl Yapılır?

“Toplu Kategori SEO Güncelleme” menüsünden ulaşabileceğiniz bu ekranda internet sitenizde bulunan tüm ürün kategorilerini tek hamlede düzenleyebilirsiniz. Bu menü içerisinde karşımıza ilk çıkan “Filtreleme” alanı oluyor. Ticimax Filtreleme ekranından basit filtrelemeler yaparak internet sitenizde title, keywords ve description bulunmayan kategorileri filtreleyebilir hemen altındaki alandan bunları toplu düzenleyebilirsiniz.

ticimax kategori seo nasıl yapılır?
ticimax kategori seo nasıl yapılır?

SEO Title alanında arama motorlarında tıklanma oranını artıracak, ürünü kısaca belirten bir başlık belirtebilirsiniz. Tarafımızca önerilen en pratik SEO Title önerisi şu şekildedir;

Kategori Adı – Site Başlık

Devamında gelen SEO Keywords arama motorları için sıralama kriteri olmadığı için bu alanın kullanılması önerilmez.

SEO Description alanı arama motorları için bir sıralama kriteri değildir, bu alana anahtar kelime varyasyonlarıyla sıkıştırmanıza gerek yok. Kullanıcıların tıklama oranını artıracak descriptionlar girmeniz önerilir. Tarafımızca önerilen SEO Description önerisi şu şekildedir;

İndirimli fiyatlarla “Kategori Adı” ürünlerini incele! 250TL ve üstünde ücretsiz kargo seçeneği bulunan “Kategori Adı” çeşitleri şimdi xxx’de!

Ticimax Marka SEO’su Nasıl Yapılır?

Ticimax Marka SEO için öncelikle sitenizde kaç farklı marka sattığınızı kendinize sormalısınız. Eğer tek marka olarak kendi ürünlerinizi satıyorsanız farklı marka isimleri oluşturmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer sitenizde birçok marka ürün satıyorsanız buradaki markaların arama hacimleri olup olmadığını kontrol edin. “Kaliteli Kardeşler Kundura” markasının bir hacmi olmadığı için bu kelime üzerinde çalışmalar yapmak zamanınızı çalabilir.

Ticimax Ürün SEO’su Nasıl Yapılır?

Ticimax’de ürünlerinizi toplu bir şekilde güncellemek için girdiğiniz “Toplu Ürün SEO Güncelleme” ekranından tüm isimlerinize jenerik başlık ve descriptionlar hazırlayabilirsiniz. Buradaki yaptığınız her ayar arama sonuçlarındaki görüntünüzü düzenleyecek, tıklama oranlarınızı değiştirecektir.

SEO Title alanında bütün ürünleriniz için uygun bir parametre girmelisiniz bizim önerimiz şu şekilde;

 • Doğal “Ürün Adı” Satın Al – Site Adı
 • Uygun fiyatlı “Ürün Adı” Satın Al – Site Adı
 • “Ürün Adı” Fiyatı – Site Adı
 • İndirimli “Ürün Adı” Satın Al – Site Adı

SEO Keywords alanı arama motorları için sıralama kriteri olmadığı için yine bu alanı boş bırakabilirsiniz.

SEO Description alanı maksimum 160 karakterlik bir alan olmalı. Yine yukarıdaki gibi jenerik metinlerle buradaki alanla ürünlerinizin tıklama oranını artırabilirsiniz.

Ticimax Gelişmiş SEO Nasıl Yapılır?

Ticimax SEO Ayarları optimizasyonu için SEO Üst menüsünden XML Sitemap’inizi XML Sitemap başlığı altından düzenleyerek başlayabilirsiniz. Site haritası arama motorlarının internet sitenizi taradığı bir sayfadır. Bu sayfa üzerinden hangi sayfaları ne sıklıkla taratmayı istediğinizi belirtebilirsiniz, bu çalışmayla tarama bütçesi optimizasyonu yapabilirsiniz. Aşağıdaki ayarları uygulayarak site haritanızı optimize edebilirsiniz;

 • Sitemap dosyası başına kayıt sayısı: 1000
 • Anasayfa priority: 100
 • Anasayfa Change Frequency: Ana sayfanızın değişim sıklığına göre değiştirebilirsiniz, önerimiz weekly olması.
 • Anasayfa Lastchange: 0
 • Ürün Priority: 70
 • Ürün Change Frequency: daily
 • MarkaAktif: Arama motorlarında markaları listelemek istiyorsanız açılmalı
 • Marka Ürün Listesi Priority: 20
 • Marka Ürün Listesi Change Frequency: yearly
 • Marka Ürün Listesi LastChange: 0
 • KategoriAktif: Arama motorlarında kategorileri listelemek istiyorsanız açılmalı
 • Kategori Ürün Listesi Priority: 50
 • Kategori Ürün Listesi Change Frequency: Daily
 • Kategori Ürün Listesi LastChange:0
 • İçerik Sayfası Priority: 20
 • İçerik Sayfası Change Frequency: Yearly
 • İçerik Sayfası LastChange: 0
 • Blog Sayfası Priority: 1
 • Blog Sayfası Change Frequency: Daily
 • Blog Sayfası Last Change: 0
 • EtiketAktif: Arama motorlarında kategorileri listelemek istiyorsanız açılmalı, önerimiz açılmaması

Ticimax Genel SEO Ayarları

Ticimax’de gizlenmiş bir SEO alanı daha mevcut. Bu Ticimax SEO Ayarları ekranından internet sitenizi arama motorlarında doğrulayabilir, breadcrumb ayarlarını yapılandırabilir, robots.txt içeriğini güncelleyebilir, ana sayfanızın meta etiketlerini düzenleyebilirsiniz.

Ayarlar>Genel Ayarlar>Arama Motoru Bilgileri alanından erişebileceğiniz alanda ilk olarak meta etiketlerini düzenlemelisiniz. Buradaki alanları yukarıdaki ürün ve kategori sayfalarında olduğu gibi tıklanma oranını artırmaya yönelik doldurmalısınız.

Google Doğrulama Kodu, Yandex Doğrulama Kodu, Bing Doğrulama Kodu, Alexa Doğrulama Kodu(Kaldırıldı), Pinterest Doğrulama kodu gibi doğrulama alanları mevcut. Bu alanlara Search Console, Webmaster Console gibi arayüzlerden aldığınız html kodları yerleştirerek doğrulama sağlayabilirsiniz.

Hemen altında bulunan alanda Site içerisinde eklediğiniz görsellere otomatik olarak alt etiketi oluşturma alanı bulunuyor. Bu alan default olarak {URUNADI} olarak geliyor, bu şekilde kalabilir. Devamında gelen Sayfa Breadcrumb Ayarlarının hepsi aktif kalmalı. Breadcrumb sayfaların hangi sayfaya bağlı olduğunu belirtmekle birlikte linklemeyi artırıyor.

Robots.txt içeriği alanında site içerisinde arama motorlarının erişmesini istemediğiniz alanları eklemelisiniz. Ticimax SEO Ayarları ile oluşturabileceğiniz Robots’un detaylarını Google tarafından hazırlanan rehbere buradan erişerek Robots.txt dosyasıyla tarama bütçenizi optimize edebilirsiniz.

SEO eğitimlerine katılarak sadece Ticimax SEO değil bütün SEO kavramına sahip olabilirsiniz.

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


  SİZİ ARAYALIM

  Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz