SEO

Shopify SEO Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

shopify-seo-nasil-yapilir

Shopify SEO nasıl yapılır konusu, Shopify kullanıcıları için son derece önemlidir. Kullanıcılar, Shopify mağazasını arama motorlarında en üst sıralara çıkarmak için Shopify SEO ayarlarının düzgün yapıldığına dikkat etmek zorundadırlar. SEO, internet dünyasında sadece sitelerin değil aynı zamanda e-ticaret platformlarının ve bu platformlarda yer alan mağazaların da arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve ziyaretçi çekmesi amacıyla kullanılır. Shopify SEO yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ile yapılması gerekenler;

 1. Shopify mağazasını Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Ayarlarına Kaydetme: Bu kaydetme işlemi ile arama motorları sitenizden ya da mağazanızdan doğrudan haberdar olacaktır. Bu sayede arama motorlarında üst sıralara çıkmak için ihtiyaç duyduğunuz ilk adım atılır.
 2. Shopify mağazanızı Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçlarına Gönderin: Kayıt işleminin ardından sitenizin bu arama motorlarına doğru bir şekilde eklenmesi için sitenize ait XML haritasını göndermeniz gerekmektedir. Bu site haritası Shopify tarafından oluşturulur. Genellikle, sitealanınızneyse.com/sitemap.xml olarak yer alır. Bu gönderme işlemini Search Console ve Bing Web Yönetici Araçlarında yer alan “site haritaları” kısmını tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.
 3. SSL kullanın: SSL sitenizin arama motorları tarafından güvenli olduğunun algılanmasını sağlar. SSL sertifikası olan siteler arama motorlarında daha kolay bir şekilde üst sıralara çıkar. Shopify uygulaması, SSL sertifikasını kullanıcılarına üyelik çerçevesinde kendisi sunar. Spotify uygulamasında kendi mağazanızı açıyor iseniz yapmanız gereken, Shopify kontrol paneline girmek, ardından Satış Kanalları ve çevrimiçi mağaza bölümüne tıklayarak bu bölümde yer alan Alan Adlarında sertifikayı etkinleştirmektir.
 4. Açmış olduğunuz Shopify mağazasının çok hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayın: Arama motorları hızlı yüklenen WEB sitelerini ya da uygulama mağazalarını daha çabuk algılar ve üst sıralara taşır. Shopify kendi başına bir site olduğu için bu sitenin hızlı yüklenmesi sizin elinizde değildir. Fakat bu sitede yer alan mağazanızın hızlı yüklenmesi için yapmanız gereken bir takım ayarlar bulunur.
  1. İlk olarak Shopify mağazasına yüklediğiniz görsellerin çabuk yüklenebilmesi için görüntü sıkıştırma araçlarını kullanın. Bu sayede görselleriniz hem kaliteli olacak hem de düşük boyutlu olduğu için çabuk yüklenecektir.
  2. İkinci olarak, mağazanız Shopify uygulamasında yer aldığı için harici olarak komut dosyası ya da özel kod kullanmanızı gerektirecek bir durum kolay kolay söz konusu olmaz. Bu nedenle komut dosyası ya da özel kod kullanımının minimum seviyede tutulması mağazanızın hızlı algılanmasına ve yüklenmesine yardımcı olur.
  3. Son olarak, işinize yaramayan ve kullanmadığınız Shopify uygulamalarını kaldırın.
 5. Görüntü Kaydırıcılarını Kullanmamaya Özen Gösterin: mağazanızda yer alan yazı tiplerinin aynı olmasına özen gösterin. Bu yazı tiplerinin WEB uyumlu yazı tipi olması işinizi daha da kolaylaştırır. Hem masaüstü hem de mobil uygulama için farklı sayfa biçimi kullanmanız gerekebilir. Mobil uygulama için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) kullanabilirsiniz. AMP kullanıldığında mobil uygulama ve arama motorlarında çok daha kolay bir şekilde mağazanız algılanır. Spofity üzerinden AMP kullanabilmek için ücretli bir program olan RocketAmp uygulaması başta olmak üzere üçüncü taraf yazılımı kullanmanız gerekir.

shopify-seo

Shopify SEO Avantajları

Shopify mağazanızın SEO ayarları tam olarak yapılmadan üst sıralara çıkmanız çok zor olduğu için bu ayarlar gereklidir. Shopify SEO ayarları sayesinde arama motorlarında kendiliğinden üst sıralarda yer alabilir ve organik ziyaretçi sayısını da ciddi oranda arttırabilirsiniz. Organik ziyaretçi sayısının artması size kısa süre içerisinde artan satış olarak geri döner.

İnternet üzerinden alışveriş yapılma oranının her geçen gün arttığı bu dönemde, mağaza uygulamalarının müşteriler ile buluşabilmesi ve mağaza sahiplerinin da satış yapabilmesi için SEO ayarlarına ihtiyaç duyulur. Genelde internet siteleri için kullanıldığı düşünülen SEO ayarları aslında satış mağaza uygulamaları için de önemlidir. Bu ayarlar sayesinde mağazanızda yer alan ürünler arama motorlarında üst sıralarda yer alarak müşteriler ile doğrudan buluşur. SEO eğitimleri ile e-ticaret ve SEO arasındaki bağlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Satış mağazaları için ürünlerin müşteri ile buluşması ve satışların katlanması öncelikli hedeftir. Ne kadar çok ürün eklerseniz ekleyin ya da fiyatlarınız ne kadar uygun olursa olsun fark etmez. Eğer ürünleriniz potansiyel müşterileriniz ile doğrudan buluşmuyor ise satış hacminizin artması zordur.

avatar of clicks'us akademi

Yazar

Clicks'us Akademi

Clicks’us Digital olarak 2016 yılında kurulduk. 360 derece hizmet anlayışını benimseyen bir dijital performans ajansı olarak ‘Kaybolma, görün!’ mottosuyla yola çıktık. 20+ sektörde, lider markalar ile birlikte çalıştık. Bu uzun süreçte kazandığımız tüm tecrübelerle Clicks’us Akademi’yi kurduk. Bütün bilgilerimizi, 7 yılda edindiğimiz sektör iç görülerini, başarılı bir dijital performans ajansının ‘çalışan’ kampanyaları nasıl kurguladığını size öğretmek için sabırsızlanıyoruz.

0
Fikirlerinizi paylaşın, içeriğimize katkıda bulunun.x

SİZİ ARAYALIM


  SİZİ ARAYALIM

  Eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için formu doldurabilirsiniz